נתבים אלחוטיים עוזרים לשמור על יאכטות מחוברות בים.

לפני שנים, השאלות הנפוצות ביותר ששאלו האורחים עם עלייתם על גבי יאכטה היו היכן לאחסן שקית ים, למצוא את התא שלהם ואת מסלול התחזית ליום. בשנת 2021 נשאלות שתי שאלות נוספות: שם רשת ה- Wi-Fi של היאכטה והסיסמה שלה. עבור רוב המשולבים, המקור לקישוריות אינו רלוונטי, כל עוד המהירויות מהירות, יש אות טוב בכל הכלי, והנתונים שלהם מאובטחים.

ציוד אחד לא כל כך צנוע מסייע להבטיח שהדברים האלה אמיתיים.

נתב אלחוטי הוא המכשיר המפיץ אות מאובטח למחשבים המשולבים, לתצוגות רב תכליתיות ולהתקנים ברשת. הנתב יוצר גם את הרשת המקומית האלחוטית על היאכטה. נתבים אלה – המכונים נקודות גישה, או APs בעגה התעשייתית – הם בדרך כלל קופסאות שחורות עם תוכנה המחליפה את מרבית פקדי הממשק עם הכפתור הקשיח. לאחר ציידת יאכטה באנטנות ותוכניות זמן האוויר הנכונות, בחירת הנתבים הטובים ביותר יכולה לחולל את ההבדל ביותר מבחינת חוזק האות והגישה על הסיפון.

בניגוד לרוב הציוד הספציפי לימי, נתבים עובדים בדרך כלל באותה מידה בחוף ובסיפון. הבדל אחד, לעומת זאת, הוא שבעוד נתבים מבוססי קרקע בדרך כלל מתמודדים עם אות יחיד (כגון אינטרנט Comcast), הנתבים המשולבים בדרך כלל עוסקים בשלושה: אותות Wi-Fi לווייניים, סלולאריים וארוכי טווח.

"נתבי ארובה הם אות-אגנוסטיים ויכולים לתמוך בחיבורי uplink מרובים באינטרנט", אומר דייב צ'ן, מנהל שיווק מוצרים בכיר בארובה, שהיא חברת Hewlett Packard Enterprise. "הם ניתנים להתאמה אישית, כך שאם אתה בים, תוכל להשתמש בגישור סלולרי, לוויני או Wi-Fi כעל קישור לאינטרנט בעת הכניסה לנמל, ותוכל להתחבר אליהם נתב יחיד, תלוי באות זמין."

לדברי חן, נתבים מסוימים יכולים לשלב אותות סלולריים, לווינים ו- Wi-Fi, וכן להשתמש בו זמנית בחיבורי אינטרנט מרובים כדי לחזק את מהירות העברת הנתונים ורוחב הפס.

לקבוע כמה רחוק אותות האינטרנט יכולים לנסוע מנתב וכמה נגישות גישה נדרשות כדי לספק אות באופן שווה על פני יאכטה יכול להסתבך. הצלחה תלויה לרוב במרחקים ובחומרי בניית הסירות המעורבים.

"ה- Wi-Fi הפנימי של RedBox בדרך כלל עובד טוב מאוד בכל יאכטה בגובה של עד 60 מטר LOA", אומרת סו ווילדגוז, מנהלת ב- MailASail, המייצרת נתבי RedBox. יאכטות עם מספר רב של תאים מתחת לסיפון יוצרות בדרך כלל משוכות גבוהות יותר מאשר יאכטות עם חללים פנימיים פתוחים, היא מוסיפה.

חן מסכים. "במקומות שטיחים בשטחים פתוחים, גישה אחת יכולה לכסות 1,500 עד 2,500 מטרים רבועים בצורה אמינה למדי," הוא אומר. "כאשר החללים הולכים וקטנים ויש להם יותר קירות וחסימות, המתמטיקה הופכת מורכבת יותר."

יאכטות קטנות יותר עם פיברגלס רב יותר, אומר צ'ן, מאפשרות בדרך כלל כיסוי נוח יותר דרך קירות ומשטחים, בעוד שספינות גדולות יותר עם מחסות פלדה וחומות אש חוסמות יותר אותות Wi-Fi.

כלי תכנון Wi-Fi מאפשרים לבעלים ומתקינים לקבוע את המקום האופטימלי להתקנת נתב (או מספר נתבים), אומר חן.

"הגישה הטובה ביותר עשויה להיות פשוטה כמו נתב יחיד ליד ההגה, כמו ארובה AP-505H עם דונגל USB להעלאה סלולרית, או שזה יכול להיות שער SD-WAN או בקר עם LTE מובנה ומספר רב של גישה מקצועית. הותקנה בתוך היאכטה כדי לכסות יותר אזורים פנימיים וחיצוניים, כולל חדר המכונות ותאי הקשת, "אומר חן. "הגבול האמיתי היחיד הוא דמיונו של הבעלים וכמה מקום יש על הסיפון."

בעוד ש- AP אחד יכול כנראה לשרת יאכטה בגודל 60 עד 80 מטר, יאכטות גדולות יותר דורשות בדרך כלל נתבים מרובים. לעתים קרובות, ניתן להגדיר נתבים אלה כרשת רשת להפצת אות באופן שווה בכל יאכטה. כמו כן, בדומה לרשת WLAN בבית, התקנת רשתות פשוטות על סירות קטנות יותר יכולה להיות בדרך כלל פרויקט DIY. מתקנים מקצועיים נדרשים לרוב לעבודות מורכבות יותר, לדברי חן וריק דריסקול, סגן נשיא KVH לפיתוח ויישום שירותים.

לאחר ההתקנה, רשתות WLAN מספקות יתרונות מעבר להפצת האותות. לדוגמה, Wildgoose אומר, "RedBox משתמשת בחומת האש של טלפורט שלנו כדי להגביל את הגישה לאינטרנט ולנעול את כל המכשירים המשולבים כמו סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים כדי לייעל את מהירויות התנועה והתנועה." יכולת זו, לדבריה, חשובה במיוחד בשימוש בתקשורת לווינית מכיוון ששימוש בנתוני רקע יכול להיות יקר. "הנתונים מועברים דרך חומת האש הזו, ומאפשרים לנו לחסום או לאפשר תנועה על בסיס יישום. לקוחות יכולים גם להשתמש בתוכנת הרשת הווירטואלית-פרטית המועדפת עליהם. "

נתבים טובים מספקים גם אבטחת רשת ומונעים מהאקרים גישה לנתונים הנעים ברשת.

"כל המוצרים של ארובה תומכים בתכונות האבטחה האלחוטיות העדכניות ביותר, כגון הצפנת WPA3 והצפנה משופרת, בנוסף לשימוש באימות מאובטח 802.1X במידת הצורך", אומר חן. "כל מוצרי ארובה תומכים בסינון תוכן אינטרנט ובגילוי ומניעה של חדירה אלחוטית, המאפשרים לנתבים לחפש נגישות AP נוכלות והתקפות מבוססות אלחוטי כדי להזהיר את הרשת כי אירעה תקרית אבטחה."

מכיוון שרשתות WLAN מספקות אות לכל מכשירי הרשת, הן גם דרך נהדרת לשתף נתונים למכשירים מרשת NMEA 0183 או NMEA 2000 של היאכטה. אומנם יכולת זו יכולה לפעמים לדרוש שער NMEA של צד שלישי, "זה דברים מגניבים ומהנים שאנחנו אוהבים לתמוך בהם, מכיוון שלכולם יש את אפליקציית הניווט המועדפת עליהם", אומר ווילדגוז.

לכן, אם אתה מצייד יאכטה בציוד תקשורת, או אם כבר בבעלותך המון אנטנות אך חושש מאבטחת סייבר או שאתה חווה הפצת אותות פחות אידאלית, הוסף נתב (או שניים) חדשים לרשימה שלך. העלויות זניחות בהשוואה למחיר האנטנות וזמן האוויר, והיתרונות חזקים באותה מידה כמו האותות שהנתבים הללו מספקים.

יתרה מכך, נתבים מודרניים מסוגלים בדרך כלל לתמוך במספר רשתות WLAN, מה שאומר שתהיה לך רשת של בעלים פרטיים ורשת אורחים משותפת. אולם זכירת הסיסמאות עדיין תלויה בך.